Chov slepic
Přidávání kuřat, kuřic, slepic do staršího hejna
Tak jak je psáno níže, slepice jsou sociální ptáci, proto vždy přidávejte do staršího hejna minimálně dva jedince, kteří jsou na sebe zvyklí. Pokud přidáte pouze jednoho je osamělý proti všem. Bude trpět a Vy při pohledu na něj také.
Kolik větrání potřebují?
Větrání kurníku
Takže ano, vaše otvory budou propouštět studený vzduch, ale víte co, to je v pořádku, pokud nefouká přímo na dosah slepic. Pokud máte obavy o slepice, že je jim chladno ( i když většina standardních velkých plemen je v pořádku až do mrazu a výrazně nižších teplot, pokud je vzduch suchý a relativně v klidu, mají vhodnou šířku hřadu a spoustu jídla), kurník zateplete, izolace kurníku je velmi užitečná i při otevřených větracích otvorech. Myslíte, že nemá smysl nosit zimní kabát jen proto" že nenosíte čepici"? Co dělá izolace, snižuje tepelné ztráty z kurníku, takže si můžete dovolit připustit další studený vzduch, aniž by kurník byl příliš studený.
V některých ohledech větrání je ve skutečnosti mnohem důležitější v zimě, protože studený vzduch nemůže držet zdaleka tolik vodní páry jako teplý vzduch a trvá dlouho, než se nasytí, tj. slepice odolávají déle něž jsou z něj omrzliny a respirační onemocnění.
NE. Ještě budete potřebovat nemalé množství výměny vzduchu, takže nemůžete zavřít větrání.
Co zima? Ještě musím zavřít větrací otvory, aby byla kuřata v teple?
Ve velmi větrném místě, možná budete chtít vytvořit nějakou přepážkou nebo kryt pro některé otvory na návětrné straně (ty vysoké celoroční) otupit sílu větru.
Spravujte vaše větrání inteligentně - budete chtít změnit množství, které je otevřeno v závislosti na počasí, ale jak již bylo uvedeno nechcete zavírat všechno, s výjimkou velmi vzácných případů. Někdy budete chtít uzavřít na návětrné straně větrací otvory, pokud je stále v kurníku příliš větrno ve větrný den.
Dá se v kurníku, dveře a otvory umožňující přístup pro lidi, počítat do větrací plochy? Tak nějak. Myslím, že ano, poskytují ventilaci, když jsou otevřené, ale pamatujte, že nebudou vždy otevřené a musíte být schopni poskytnout dostatečné proudění vzduchu, i když jsou zavřené. Spoléhejte na ně při základních potřebách větrání.
Větrání, které budete používat v chladném počasí (tj. po celý rok) by mělo být vysoko nad úrovní slepic, na vrcholku stěn, ideálně chráněno před deštěm a větrem. Do určité míry by větrání měl chránit střešní přesah. Můžete si dát větrací otvory, dlouhé a poměrně úzké, na vrchol všech čtyř stěn. (Pod úzkým myslím 10-20cm nebo něco takového, ne 2,5 nebo 5cm, to jedině u malého kurníku pro pár slepic.) Otvory v blízkosti hřadů jsou dobré při teplém počasí, ale špatné v chladném počasí. Zeptejte se sami sebe: "bude na slepici na hřadu foukat v zimě?" Pokud ano, zařiďte otvory tak, že můžete uzavřít ty otvory u hřadů, když teploty klesnou.
I když, dobré větrání a výměna vzduchu jsou nutné, studený vzduch zaměřený přímo na vaše slepice je ŠPATNĚ. (Mluvím o chladném počasí, tedy ne o "příjemném chladném vánku v srpnový den", který je samozřejmě dobrý). Malé mezery "únik vzduchu" můžou také způsobit kondenzaci a mráz, který zruší hodnotu ventilace kterou máte. Takže je potřeba navrhnout větrání inteligentně.
Takže nejlepší odpověď je "stejně jako (nebo o něco více než), můžete rozumně postavit". Upřímně řečeno, je to nejjednodušší, nejvíce spolehlivý způsob, kterým se ubrat. Je mnohem lepší mít více, než potřebujete, než potřebovat více, než máte! Zvlášť pokud budete "potřebovat více" a budete muset použít pilu a dělat ošklivé díry ve vašem pěkném, zdobeném a hotovém kurníku v polovině ledna. Plánujte dopředu.
Víc, než si asi myslíte. Více a větší než jste zvyklí vídat na domech, boudách, nebo zahradním domku, nebo podobné stavbě. Je to opravdu působivé, kolik vodní páry (stejně jako amoniak a teplo) dokonce jen jedna nebo dvě slepice vydá , po celý den, den co den.
V dlouhodobém super-chladném klimatu je vhodné mít kurník v nějakém prostoru, který ohřívá slunce, například větší stodola nebo něco podobného.
přiklad větrání hospodářských budov
Přepeřování slepic
Přepeřování je fyziologický, hormonálně řízený proces, při kterém slepicím vypadává staré peří (ecdysis) a na jeho místě vyrůstá peří nové (endysis). Přepeřování je proces pravidelný, odehrávající se minimálně jednou do roka, v našem prostředí obvykle na podzim. Probíhá poměrně pomalu a postupně, v zájmu udržení stálé tělesné teploty a ochrany před vlhkem totiž ptáci nemohou přijít o všechna pera najednou.
Pokud jste začátečník v chovu slepic, může být docela šok otevřít dveře kurníku a vidět hromádky peří kolem. První myšlenka je obvykle, že se v kurníku v průběhu noci něco stalo, ale při pohledu na hejno, vidíte poněkud sklíčenou a pobledlou slepici čekající na jídlo.
Jestliže máte kuřata stará asi 16 týdnů, prošla možná už dvakrát "mladistvým línáním". Pokud je to tento případ, bude u slepice více než pravděpodobné, že nebude línat po dobu jednoho roku po tom.
Stejně jako u mnoho jiného, slepice jsou velmi nepředvídatelná stvoření. Slepice by měla línat jednou za rok, ale to není pokaždé pravidlem.
Línání obvykle začíná na hlavě a krku, v této fázi se některé zastaví, ale jiné půjdou do plného línání na zbytku svého těla.
Obvykle budete vědět, jestli je to přirozené línání nebo jiný důvod ztráty peří. Pokud je to přirozené línání, najdete více peří v kurníku, než venku.
Někteří se obávají o své slepice, že trpí, pokud přepeřují během chladného počasí, ale je to jejich přirozený cyklus a vše by mělo být dobře. Pokud se obáváte, stačí přidat další podestýlku v kurníku, a to by mělo stačit.
Na závěr poznámka pro ty co si kupují starší slepice na jaře nebo na konci léta. Při nákupu se zajímejte o prostředí v jakém slepice byly. V některých velkochovech se drží v umělém prostředí, kde jim je každý den simulován jako letní den, pokud je koupíte, pak velmi často přejdou do línání po pár dnech změny prostředí (kratší den, chladněji, změna krmiva,...).
Další informace si můžete přečíst například zde: www.ifauna.cz/drubez/clanky/r/detail/6790/preperovani-a-pelichani/
Překrmování slepic
Nenesou Vám slepice a domníváte se, že příčinou může být zatučnění slepice z důvodu překrmování? Najděte si na internetu jakou váhu by měly mít slepice vašeho plemene a slepice zvažte (např. na váze pro děti ). Tak se dá zjistit zda krmíte hodně , málo nebo přiměřeně.
Vaječné skořápky jako minerální doplněk naší stravy :www.ireceptar.cz/zdravi/vajecne-skorapky-jako-mineralni-doplnek-stravy/
Odčervení slepic
drůbež a holuby. Pokud je vaše slepice nemocná a nevíte důvod, je lepší takovou slepici z chovu vyřadit.okrasnou pro, např. FLUBENOL ™ 5%, který nemá na vejce žádnou ochranou lhůtu. Nepoužívejte antiparazitika, např. Hemigal 10, který je určen pouze pro potravinová zvířataVeterináři nedoporučují podávat užitkové drůbeži preventivně ( nosnicím) antiparazitika. Podává se pouze při laboratorně prokázaném začervení. Pokud přeci jenom chcete svou drůbež odčervit, použijte přípravky, které jsou určené
Snůška, snáška
Výraz „snůška“ se nejčastěji používá v ornitologii a myslivosti, v drůbežnictví se používá termín "snáška" (kladení vajec, ovipozice).
Velikost nánožních kroužků, zkratky plemen a jiné :www.cschdz.eu/odbornosti/drubez/velikost-krouzku.aspx
Co je to násadové vejce?
Klasické vejce od slepice, ale v hejnu musí být kohout. Z oplozeného vajíčka se mohou vylíhnout kuřata. Vejce dáváme pod kvočnu nebo do líhně.
Kolik si pořídit slepic? Trvanlivost vajec?
Minimální trvanlivost vajec uchovávaných při teplotě 5-8°C je 28 dní po snášce (u Maransek déle). Za opravdu čerstvá vejce lze označit taková, která slepice snesly před méně než deseti dny a byla uchovávána při doporučené teplotě.
Slepice jsou sociální ptáci. Minimálně by měly být dvě. Pro pokrytí vašich potřeb vajec stačí dvě slepice (nosných plemen např.Leghornka, Vlaška...) na rodinného příslušníka nebo tři, pokud vaše rodina skutečně miluje vejce.
Jak velký kurník?
Můžete si vystřihnout z papíru v poměru 1:10 (1cm=10cm) vše co dáte do kurníku (slepice, hřad, napáječku, krmítko, snáškové hnízdo...), najděte ideální rozmístění a pak kolem udělejte čáru. Čáru změřte. Každých 10 cm bude 1 metr a tak zjistíte jak velký kurník potřebujete pro vaše slepice. Pokud se vám tento postup zdá zastaralý, můžete použít např. program Room Arranger. Snadno si uděláte představu, zda budou prostory stísněné nebo vyhovující.
Otázka: Nikde se nemůžu nic dočíst o ječmenu. Jak využít ječmen pro krmení drůbeže, popřípadě jiných zvířat?
V drobném chovu je vhodné využít pro krmení slepic ve třech případech.
Ječmen není moc vhodným krmivem pro drůbež, hlavně ne pro nosnice a brojlery v intenzivním výkrmu. Proti pšenici má nižší obsah NL, cca 10,5 %, zatím co pšenice 12%. Ječmen obsahuje alkaloid glukan který drůbež nedokáže dobře trávit, má rovněž vyšší obsah vlákniny. Ve velkochovech, pokud je příznivá cena ječmene se používají do krmných směsí různé enzymatické doplňky.
Odpověď Ing.Fr. Šonky, odborníka na slepice plemena Maranska:
Po prvé je to v době odchovu, při tak zvané restrikci za účelem oddálení snášky. V té době je možné míchat do krmné dávky 20 až 40 % ječmene. Kuřice začnou snášet až když jsou tělesně dospělé a mají vyšší hmotnost. Takže mladé slepice snáší brzy standardní vejce, s mizivým množstvím vajec kuřecích.
V druhém případě je to v období v kterém potřebujeme na jaře kvočnu. Vybereme několik slepic, které by přicházely v úvahu a přidáváme jim ječmen a netrvá dlouho a ony se rozkvokají. To platí pro plemena, která mají dispozice pro mateřský pud. Tam kde je utlumený, tak tato metoda nezabere.
Třetí využití ječmene pro slepice je na podzim, v případě, že uvažujeme slepice ponechat do dalšího cyklu. Koncem září, nejpozději počátkem října, přestaneme podávat stávající krmnou dávku a předložíme ječmen, Slepice naráz přestanou snášet a začnou všechny pelichat. Pelíchání by mělo být rychlé krátké, tak aby skončilo do období podzimního nepříznivého počasí. Pokud se nechá pelíchání osudu, tak hlavně dobré nosnice pelíchají pozdě za špatného počasí a organizmus zaznamenává velký stres, který se projeví na zhoršení zdravotního stavu. Delší dobu pak trvá než začnou opět snášet.
Lepší stravitelnosti lze dosáhnout, namočením, povařením a nebo drožďováním. Je to dost pracné a efekt není významný. Pro slepice je nejlepší zkrmovat pšenici, podstatně raději ji přijímají než ječmen, působí příznivě na růst, snášku, oplození a líhnivost. Ječmen s úspěchem zkrmujeme ve výkrmu a nebo dokrmu vyřazeného odchovu. U ostatní drůbeže, hlavně vodní, můžeme ječmen využít jak v odchovu tak hlavně výkrmu. Nejlépe jej využívají husy. V minulosti při sádelném výkrmu cpaním se dělaly šišky z ječného šrotu. U ostatních zvířat můžeme použít ječmen do směsi pro holuby, králíkům, nutriím, velmi vhodný je pro krmení prasatům.
Ve všech těchto případech je dobré přidat asi 5% kukuřice.